Направи си сам приемник за мобифони.
 

Идеята:

От изкаран от употреба мобифон (най-добре Benefon) можете да си направите много лесно приемник за мобифони. Нужни са ви само радиочестотния модул от мобифона, интерфейсен кабел към PC и захранване. Разбира се ще ви е нужна и антена.

Реализацията:

Всичко казано от тук нататък ще се отнася за апарата Benefon Sigma Gold. Удобството на всички апарати Benefon е че те са на модулен принцип : радиочестотния модул е отделен от останалите модули и се свързва с тях чрез конектор (в случая 20 pin connector). След като разглобите апарата, ще намерите 3 неща : клавиатурен модул с дисплей, процесорен модул и радиочестотен модул. Последния се разпознава много лесно по дуплексерния филтър завършващ с антенен конектор в горния си край. На снимките долу дуплексерният филтър е премахнат.

Дуплексерния филтър служи за да може радиочестотния модул да приема и предава на сравнително близки честоти (10Mhz разлика) едновременно като използва за целта една антена. Той може да се използва, а може и да се премахне, тъй като предавателя на модула няма да се ползва. Ако оставите филтъра, приемника ще има малко по-лоша чувствителност, но за сметка на това можете да ползвате оригиналната антена на мобифона. Ако премахнете филтъра, ще ви трябва външна антена, но за сметка на това ще имате по-добра чувствителност и по-широк честотен обхват на приемника.

Честотата на приемника е стабилизирана с PLL честотен синтезатор LMX2335 ( lmx2335.pdf 425,984kB) ( National Semiconductors ). Той е двоен PLL синтезатор на честота и поддържа стабилна честотата на приемника и предавателя. Програмирането му става чрез 3 шини: Clock, Enable и Data. Те трябва да се свържат с LPT порта на PC и като се използва подходящ софтуер да се програмира желаната честота. Можете да използвате софтуер на National Semiconductors за експериментиране, но за практическо използване на приемника ще трябва да си напишете сами. Друг вариант е използването на едночипов микроконтролер, например на Microchip ili Atmel.

При програмирането на синтезатора трябва да се има предвид особенностите на хетеродинните приемници. Първата междинна честота на приемника е 77.250 Mhz, това означава че трябва да програмирате честота в синтезатора, която е по-висока от приемната честота със стойност равна на стойноста на първата междинна честота. Ако искате да приемате честота 465.000 Mhz, честотата за синтезатора ще бъде 465.000 + 77.250 = 545.250 Mhz. Стъпката с която ще се изменя честотата трябва да е 25kHz, но може да бъде и 12.5 kHz тъй като в някой от клетките на системата се използват честоти разположени през 12.5 kHz честотно отстояние от нормалните 25 kHz канали. Ако не се използва само за слушане на NMT-450i, добре е стъпката между каналите да се направи дори 5kHz.


Свързване:

RF-Module, V102 20 pin connector


1 SSDATA RX and TX data to the splitter 0/5V
2 SSCLK RX and TX data clock 0/5V
3 SSLE RX and TX divider enable pulse 5V
4 SRX_REG rx vco start up 5V
5 STX_REG tx vco start up 5V
6 SAFC frequency compensation control voltage approx 2.5V
7 SSNTC temperature data, analog 0-5V
8 SRXAUDIO RX audio signal 220 mVrms
9 SRSSI RX signal strength indicator, analog 0-5V
10 GND ground  
11 S450K 450kHz for AFC measurement approx 1Vpp
12 GND ground  
13 SDTUNE not function  
14 SSPARE not function  
15 VB power supply from the battery 6V
16 VB    
17 VB    
18 STXBIAS TX initiate, 0V = TX OFF 0/5V
19 STXPWR TX power control, analog 0-5V
20 STXAUDIO  TX audio signal 220 mVrms

Сервизна документация Benefon Sigma Gold (pdf)

Софтуер:
CodeLoader 2.1.3 (National Semiconductors)

Обратно в Домашната страница