Digipeater a zároveň Igate OK2KLI-15 vzniknul z potřeby napojení Brna na síť APRS v České Republice a Evropě vůbec. Původní záměr s digipeaterem na bázi UIDIGI 1.8 pod značkou OK2ZO nepracoval příliš korektně a tak jsem se rozhodl pro UI-View32 od G4IDE s tím, že bude fungovat zároveň i jako Igate do Prahy, aby se propojil východ se západem. To se nakonec podařilo a Brno je schopno komunikovat s již rozvinutější sítí ve středních Čechách.
Co je tedy softwarové srdce OK2KLI-15 již víte. Nutno jen podotknout, že proto, aby vám fungovalo UI-View32, je nutné si jej zakoupit. Cena tohoto softu je 10 GBP, což je cena opravdu lidová, zvlášť když si uvědomíte, že tím autoru zaplatíte, bratru, asi 5 piv. Další software, který je potřeba pro to, aby pracovalo TNC pod Windows 2000 je AGW Packet Engine pracující v TCP/IP režimu. Funguje to i se zvukovou kartou, ale toto řešení jsem z důvodu používání PC v normálním provozu nemohl použít. Baycom modem pod WinNT/2000/XP není podporován. Později jsem zjistil, že AGWPE pro použití s TNC2 není nutné, nastavení viz níže.
A nyní k hardware:Hardware tvoří PC PIII-866, které je zároveň mou pracovní stanicí v zaměstnání napojené na síť a přes server a NAT napojený na Internet. Díky NATu nelze spustil local server, protože by se na něj nikdo zvenku nedostal. Dále z HW je to TNC2MV-UCI na CMOS technologii (odběr cca. 200mA) a radio Dragon SY550, které vysílá do antény "J", kterou mi daroval ve prospěch rozvoje APRS Karl OE3KLU, koordinátor APRS v OE (díky Charly), výkonem 25W.
AGWPE popisovat nebudu, je to jednoduché a jistě mnohokrát publikované. Za zmínku stojí jen parametr nabídky "Setup Interfaces" a to "Enable Winsock TCP/IP Application Interface", který je potřeba mít zapnutý, port TCP/IP muzete ponechat 8000. Je to z toho důvodu, že UI-View32 používá AGW výhradně přes TCP/IP protokol, zatímco UI-View16 může používat i DDE interface..
Důležité položky menu "Setup":
Teď k nastavení pro TNC2 bez použití AGWPE: Většina TNC2 používaných u nás je vybavena EPROM s TF2.7b a ten umí pracovat v KISS módu. Nastavíme tedy jako Host mode - KISS a po kliknutí na zobrazivší se tlačítko Setup se vám objeví tato tabulka:
Klikněte na tlačítko TF, nastavte TX Delay a tím je KISS mód nastaven. Full duplex můžete experimentálně zkusit zatrhnout, pokud budete mít problém se čtením některých paketů. V mém případě to pomohlo.
Beacon interval - není třeba používat pro stacionární stanice intervaly menší, než 30 min. Symbol si vyberte podle potřeby, pokud jste jako Digi, použijte symbol Digi.
Toto řešení je plánované jako dočasné. Jakmile bude dobudována síť pozemních digipeaterů tak, aby se propojil východ se západem, bude Igate vypnut, digipeater bude přesunut na výhodnější stanoviště (s největší pravděpodobností do Brna-Kohoutovic) a nahrazen jiným softwarem i hardwarem. Vše je závislé na ochotě a zájmu amatérů o provoz APRS a v nemalé míře také na financích. Doufám, že tato první vlaštovka na Moravě bude základem pro vybudování sítě APRS, která do budoucna může pomáhat i při živelných pohromách a podobných situacích v rámci systému TRASA. Ale to už je zase jiné téma.
Pro uživatele UI-VIEW jsem připravil několik map z ČR. Jsou ke stažení zde.
73 Libor OK2ZO