Spearfishing    Chasse Sous-Marine    Pescasub

On a single breath

Contact       

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Sprzęt - Kołowrotek

Oct 05th, 2016


Kołowrotek

   

Kołowrotek spearo w niczym nie przypomina tego wędkarskiego. Jest inaczej zbudowany, działa inaczej i inaczej się go używa. Po trafieniu ryby, łowca wynurzając się pozwala lince aby się rozwinęła, potem łapie za linkę i ściąga rybę do siebie. Następnie z powrotem nawija linkę na kołowrotek.

Kołowrotki są bardzo popularne i szeroko używane przez Europejskich i Afrykańskich spearos. Stosuje się je w polowaniach na głębokich wodach i na duże ryby. W Australii i na wyspach Pacyfiku jakoś używa się ich mniej, tam wolą float line dyndającą od boi czy jakiegoś pływaka. Ale tam nie poluje się ze zdobyczą przytroczoną do pasa jak to często bywa w Europie. Tu jest znacznie mniej rekinów i nie ma większego problemu. Kołowrotek zapewnia na pewno dużą mobilność bo nie jest się obarczonym przez ciągnącą się linkę. Poza tym takie linki wzbudzają podejrzenia u niektórych ryb np. snapperów czy dużych makrel.

Na rynku jest kilka typów kołowrotków. Są kołowrotki pionowe i poziome. Jedne są robione z metalu a inne z plastiku. Metalowe są na pewno bardziej wytrzymałe i mocniejsze ale droższe. Ale są i bardzo wyrzymałe kołowrotki plastikowe. I wreszcie są kołowrotki zamknięte i otwarte.>>> Przegląd sprzętu.

Kołowrotek z możliwością poziomego i pionowego montażu

Najgorsze co może się przytrafić przy korzystaniu z kołowrotka to poplątanie linki. Zazwyczaj takie coś się dzieje kiedy trafiona silna ryba zaczyna uciekać i linka odwija się z kołowrotka jak szalona. Aby temu zapobiec każdy kołowrotek musi mieć system zwalniający. Zazwyczaj jest to nakrętka z podkładką. Mając do czynienia z większą rybą można kołowrotek dodatkowo wyhamować dłonią. Oczywiście tylko w przypadku kołowrotka otwartego i dlatego wielu łowców preferuje właśnie ten typ. Poza tym w otwartym kołowrotku wszystko widać jak na dłoni, a mając zamknięty można mieć problem z demontażem gdyby coś było nie tak.

Kupując kołowrotek zwracałbym uwagę czy wrzeciono na którym obraca się bębenek to nie jest już śruba która trzymająca to wszystko do kupy. Przy takim patencie kołowrotek może prędzej czy później rozkręcić się na części gdy trafimy na silną rybę.

Niezbędny w polowaniu na głębokich wodach i na duże, silne ryby. Ma bardzo długą linkę/ok. 30-50m/. Mocuje się go na lufie kuszy. Linka powinna być przynajmniej tak długa jak głębokość na której się poluje.

Niezawodnym kołowrotkiem jest na przykład Dentex Maorisuba. Najlepsza linka to dyneema lub Kevlar, zazwyczaj 1.5mm a nawet 2,5mm. Kołowrotek mocuje się mocnymi obejmami.

Przy polowaniu na bardzo wielkie ryby, na przykład tuńczyki, linkę strzały przyczepia się bezpośrednio do dużych pływaków.
Czasem nawet do trzech.

Uzbrajanie kołowrotka

1 Nawlekamy linkę, najlepiej dyneema na kołowrotek i na końcu wiążemy węzeł stopujący

 

2 Nawijamy linkę na kołowrotek, nie za dużo bo kołowrotek będzie się zacinał ( ok. 5mm prześwitu ). Mocujemy kołowrotek na kuszy i dokręcamy śruby obejm

3 Prowadzimy linkę w górę przez prowadzące kółko albo szaklę ( zależy od typu kołowrotka)

 

4 Na końcu linki kołowrotka przywiązujemy łącznik ( one-and-a-half fishermans knot ), pig-tail albo snap swivel. Do łącznika dowiązujemy linkę kuszy.

Trzy najczęściej używane węzły >>> węzły

>>> Łączniki

   
Braided shark           Float swivel                  Gun Swivel shark             Pigtail

  
Sharkclip                 Small swivel                 Snap swivel

Shark Clip do łączenia przeróżnych rzeczy
Braided Shark Clip np. do łączenia rękojeści z linką boi
Pig-tail Swivel - do mocowania linki strzały ( umożliwia szybką wymianę strzały)
Snap swivel - mocowanie linki do kuszy ( umożliwia szybką wymianę strzały)
Float swivel- łącznik do shark clip, do float lines

OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ