Spearfishing    Chasse Sous-Marine    Pescasub

On a single breath

Contact       

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Techniki polowań - Aspetto.

Oct 05th, 2016


ASPETTO czyli czekanie na rybę

We Francji zwane jest Agachon. Prościej to czekanie w zasadzce na okazję do strzału i czasem zaciekawienie ryby po to żeby się zbliżyła na odpowiednią odległość. Skuteczność w tego typu polowaniu zależy od umiejętności czyli bezgłośnego zanurzenia, czasu przebywania pod wodą oraz bezgłośnego i niezwracającego uwagę poruszania. I oczywiście od znalezienia odpowiedniego miejsca aby wtopić się w otoczenie. Aspetto stosuje się polując i na ryby pelagiczne i na takie co występują tylko na większych głębokościach. W Morzu Śródziemnym, od Hiszpanii aż po Grecję to głównie dentex, bream, sea bream, bass, mullet, leerfish, barracuda.

 

Ciche zanurzenie wykonuje się robiąc tak zwany scyzoryk. Nogi wyprostowane ! Nogi zaczynają pracować dopiero wtedy gdy całe płetwy znajdą się pod powierzchnią wody. Kusza blisko ciała i cicho opadamy na dno aby nie wystraszyć ryb. Kiedy jesteśmy blisko upatrzonego miejsca przestajemy pracować płetwami aby nie schodzić za szybko. Ważne jest bardzo dobre wyważenie oraz nie trzymanie ustnika rurki w ustach. Należy też wziąć pod uwagę występujące w danym miejscu prądy. Wyważyć należy się tak aby na głębokości ok. 10m pływalność była zerowa. Na płytszych wodach używa się balastu na kostkach nóg ( ok. 500gr). Dla lepszego rozłożenia balastu można używać uprzęży i przy częstych nurkowaniach nie będziemy odczuwali bólu w lędźwiach.

 

Ilość balastu zależy od głębokości na jakiej polujemy. Ogólnie to 1kg balastu na 10kg wagi ciała.
Przy nurkowaniach do 10m - można używać +/- 2-3 kg dodatkowego balastu
Przy nurkowaniach poniżej 10m lepiej jest odjąć 1-3kg

Na przykład przy wadze ciała ok 80kg podstawowy balast to 8kg.
0 - 10m - około +3kg
10 - 20m - około -1kg
20 - 30m - około -2kg
> 30m - około -3kg

 

Najpierw wybiera się odpowiednie miejsce na aspetto. Już sama topografia dna podpowiada jakich ryb możemy się tu spodziewać. O ile przejrzystość wody pozwala miejsce można wybrać z powierzchni lub dopiero opadając na dno. Może być to półka skalna, szczelina czy wodorosty. I tu czeka się na pojawienie się ryby. W zależności od gatunku i rozmiaru ryby może czasem upłynąć dużo czasu zanim ją zobaczymy. Zazwyczaj jest tak z dentexem i sea bream. Jak widać w tej technice ważne są zdolności apnea. Przyklejamy się do skały i wtapiamy w otoczenie i czekamy.Pianka najlepiej czarna lub w kolorze mimetycznym,opinie się różnią.

Zwracamy uwagę aby płetwy nie unosiły się do góry a kusza czy pas balastowy nie ocierały sie o skały. Takie efekty tylko płoszą ryby. Ale są odgłosy które je wabią np. pochrząkiwanie przyciąga seabassa a pocieranie rękojeścią kuszy o skały mullety. Polując na dentexa najlepiej schować się w jakiejść szczelinie lub wodorostach. Podobnie z bassem bo jest strasznie podejrzliwy.Trzeba uważnie obserwować zachowanie małych ryb. Za nimi zazwyczaj należy spodziewać się większej drapieżnej ryby.

Strzał. Trzeba mieć dobry refleks aby nie przegapić właściwego momentu. Ryba ustawiona przodem do łowcy jest trudnym celem / mała powierzchnia do celowania/. Strzał należy oddać gdy ryba zaczyna się odwracać i jest bokiem do łowcy. Gdy się zagapimy i przeoczymy ten moment, zobaczymy tylko ogon odpływającej ryby. I strzał jest praktycznie bezcelowy.
Więcej okazji raczej nie będzie.

 

Jeżeli ryba nie wejdzie w zasięg kuszy, należy wycofać się dyskretnie i wykonać jeszcze jedno aspetto w tym lub pobliskim miejscu. W zależności od warunków, w aspetto używa się kusze od 75 do 120cm. Najlepsza chyba jest jednak kusza 90-100cm, bo uniwersalna. Gdy woda jest mętna to 75cm a gdy przejrzystość min. 7- 8m to nawet 120cm. Strzały zależnie od preferencji i rozmiaru kuszy. Przy kuszach 75cm strzały 6.5mm, przy kuszach 90-110cm albo 6.5 albo 7mm a przy długich 110-120cm najlepsze będą strzały 7mm. Długa kusza i strzała 6.5mm to niecelne dalekie strzały. Ważny jest odpowiedni balans dla uzyskania jak najlepszej konfiguracji prędkości i celności. Do wyboru strzały z jednym długim lub dwoma zadziorami ew. slip tip.

   

W tej technice polowania typ kuszy jest uwarunkowany przejrzystością wody oraz gatunkiem ryby na jaką się poluje. Im gorsza widoczność tym krótsza kusza i odwrotnie. Jak zawsze w agguato / sneak-up najważniejsze jest zaskoczenie. Czyli maskowanie, spore zdolności apnea , niezwracające uwagi zachowanie i znajomość zwyczajów ryb. Technika jest trudna ale skuteczna. Najrudniejsze jest zdobycie zaufania ryby aby podpłynęła na odległość strzału.

Najlepszy czas na owocne polowanie na dnie to świt i wczesne godziny ranne ale i w ciągu całego dnia można również ustrzelić coś ładnego. Dobrym miejscem są strome brzegi, cieśniny, wysunięte skały czy rafy, przylądki.

 

Może się zdarzyć, że łowca zauważy bojaźliwe zachowanie ryby. Wtedy można się powoli wycofać udając strach. Takie zachowanie tylko zachęci rybę do zbliżenia się. Niektóre jednak drapieżne ryby będą trzymać się z daleka. W takim wypadku trzeba się wycofać i zająć inne bardziej zakamuflowane stanowisko parę metrów dalej.

Ryby drapieżne mają doskonały wzrok i dla tego są bardziej wrażliwe na światło dzienno. Łowca powienien wybrać pozycję która jest zacieniona a promienie słoneczne padają zza niego. Aspetto na bardzo nasłonecznionym dnie może być dlatego nawet bezowocne. Podobnie w miejscach o intensywnych prądach czy pływach.

Z doświadczenia wynika, że zazwyczaj rybę można zobaczyć w pierwszych 30s aspetto. Jeśli w tym czasie nic się nie pokaże w zasadzie nie ma sensu dalej czekać choć nie ma ścisłej reguły.

Przy głebokich aspetto dobrze mieć w pobliżu swoją łódź albo kajak z których ktoś monitoruje nasze nurkowanie
Jeśli nie ma silnego prądu nie ma potrzeby rzucać kotwicy aby nie niepokoić ryb na dole. Wybór głębokości dla aspetto zależy od psycho-fizycznych zdolności łowcy i kondycji. Trzeba znać swoje możliwości i nigdy ich nie przeceniać.

OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ