Spearfishing    Chasse Sous-Marine    Pescasub

On a single breath

Contact       

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Spearfishing - Bezpieczeństwo

Oct 05th, 2016


Bezpieczeństwo

            

Uprawiając spearfishing jest się narażonym na różne niebezpieczeństwa; shallow water blackout (SWB), utonięcie, prądy morskie,wzburzone morze, rekiny, zaplątanie w linki i potrącenie przez łódź motorową albo skuter wodny. Nie wolno lekceważyć żadnego z tych zagrożeń.

Trzeba być dobrze przygotowanym, znać swoje możliwośći, używać właściwego sprzętu i być bardzo czujnym.

Spearfishing jest ekstremalny już z samej natury i niewiele sportów może rywalizować z emocjami polowania na duże ryby w najdzikszych miejscach, jakie pozostały na ziemi, być może jedynymi z niewielu dostępnych, jakie nie zostały jeszcze ujarzmione. W morzu łowca jest nie widzem, ale częścią łańcucha pokarmowego. Jest obcy i zupełnie poza swoim środowiskiem naturalnym. Powiniśmy zdawać sobie sprawę, jak duże jest morze i jacy mali jesteśmy my, spearos.

SWB jest bardziej niebezpieczny dla spearos i freediverów niż wszystkie inne zagrożenia z rekinami włącznie. Co roku SWB jest przyczyną śmierci kilkudziesięciu tysięcy śmiertelnych przypadków, zazwyczaj samotnych łowców.
Shallow Water Blackout jest zwykle spowodowany brakiem tlenu, może przytrafić się blisko powierzchni i stąd nazwa. SWB to śmiertelnie cichy zabójca który przytrafia się zazwyczaj nurkującym poniżej 10m. Płuca są pełne powietrza w którym jest około 20% tlenu. Gdy nurek schodzi głębiej zwiększone ciśnienie zmniejsza objętość gazu po kolei ścieśniając cząsteczki tlenu. Problem powstaje gdy po polowaniu, większość tlenu została zużyta a łowca wraca na powierzchnię, gaz podwaja swoją objętość ale dużo mniejsza ilość zawartego w nim tlenu powoduje blackout. Zazwyczaj przy nurkowaniach do 10m zmiany ciśnienia są małe i nie ma problemu ale przy bardzo intensywnym nurkowaniu gdy nurek zużył zbyt dużo tlenu może mu się przytrafić SWB. Bez dive buddy są małe szanse aby przeżyć blackout. W praktyce wielu spearos nurkuje samotnie. Ja wyznaję zasadę, lepiej 10s krócejniż 1s za długo. Terry Mass - SWB

Parę dobrych rad:
- Trzeba znać granice swoich możliwości i nigdy ich nie przekraczać
- Zawsze trzeba być dobrze wyważonym ( w razie SWB zwiększa się szansa że pianka wyniesie nas na powierzchnię)
- Przy wynurzaniu się na końcówce powietrza pas balastowy trzymać w ręku
- Najczęstsze sygnały ostrzegawcze SWB to ból głowy od za wysokiego poziomu CO2, niekontrolowane przełykanie i widzenie tunelowe. Jeśli mamy takie objawy jesteśmy tylko parę sekund od SWB
- Przy głębokim nurkowaniu wyjmujemy snorkel z ust. Trzymanie ustnika w ustach może powodować problem z wyrównywaniem ciśnienia w uchu wewnętrznym przy skurczach przepony i doprowadzić do niepożądanego zaciągania się wodą. Jeśli już nurkujemy ze snorkelem to po wypłynięciu wyjmujemy ustnik przed zaczerpnięciem powietrza na powierzchni. Po głębokim nurkowaniu wydmuchiwanie z niego powietrza może również spowodować SWB jeśli nurkowi już niewiele do niego brakowało.
- Unikamy wydychania powietrza pod wodą albo intensywnego wydychania na powierzchni. Wydychanie powietrza pod wodą może powodować problemy z wyrównywaniem ciśnienia. Przy wynurzaniu powoduje drastyczny brak pływalności, a więc więcej wysiłku co może doprowadzić do SWB. Trzeba pamiętać, że przy gwałtownym spadku ciśnienia w płucach pozostała rezerwa tlenu we krwi przejdzie do płuc a nie do mózgu co również może spowodować SWB.
- Nie wolno się hyperwentylować. Hyperwentylacja to oddychanie w tempie ponad 15 głębokich oddechów na minutę i wdychanie za dużej ilosći tlenu niż potrzebuje organizm. Hyperwentylacja powoduje, że nurek zaczyna zanurzać się w napięciu, z wysokim pulsem i obniżonym poziomem CO2. Nieodpowiednia równowaga tlenu i CO2 może przedłużyć 'easy phase' przy zanurzaniu się kosztem 'struggle phase' przy wynurzaniu i może doprowadzić do SWB. Żeby odpowiedno się wentylować i osiągnąć rozsądne nasycenie poziomu tlenu i wolny puls, bierze się kilka wolnych, głębokich i mocnych oddechów (3-4) plus relaks i koncentracja.
- Unikać gwałtownego odwracania się w końcowej fazie głębokiego nurkowania. Takie ruchy na znacznych głębokościach mogą być przyczyną tzw. deep water blackout. Przy nurkowaniu znaczna ilość krwi przepływa do głowy i przy nagłym odwróceniu się może dojść do zawrotów głowy. Może to wystąpić szczególnie przy bardzo głębokich zejściach gdzie przepływ krwi do płuc jest znaczącym czynnikiem.
- Przy wynurzaniu się na powierzchnię unikamy unoszenia głowy i patrzenia do góry w stronę powierzchni. Gdy nurek jest zmęczony, szyja jest naprężona. Wyciągnięcie szyi może wpłynąć na niepożądany przepływ krwi do mózgu i wzrost ciśnienia w obszarze baro receptorów w szyi wysyłąjących błędny sygnał do centralnego układu nerwowego co może podwyższyć tętno pulsu. Czyli wynurzająć się mamy głowę opuszczoną w dół i staramy się odprężyć mięśnie barków i szyi.
- W ostatnim stadium wynurzania się staramy się unikać zwiększania prędkości wznoszenia. Na tym etapie nurek jest najbardziej narażony na SWB, może być obecny kwas mlekowy i oszczędna gospodarka ruchu jest ważna do oszczędzania tlenu i utrzymania stałego pulsu. Staramy się wynurzać spokojnie i nie nerwowo.

- Oddech niezbyt świadomej osoby po SWB można pobudzić dmuchając w oczy
-Osobę po SWB należy po wyciągnięciu z wody bezwzględnie zawieźć do szpitala. Często takie topiące się w morzu osoby mają sól w płucach a objawy występują dopiero parę godzin później. Oddziaływanie soli morskiej na płuca jest bardzo niebezpieczne.

Typowe sygnały ostrzegawcze w skrócie o zbliżającym się SWB na zazwyczaj ostatnich 10m pod powierzchnią:
- gwiazdy w oczach,pustka w głowie
- mrowienie rąk i nóg
- dzwonienie w uszach
- uczucie euforii
- uczucie ciepła
- chwilowe amnezje
- widzenie tunelowe lub utrata wzroku
- tępe gapienie się w jeden punkt




- Dobrze jest zaplanować nurkowanie wcześniej, starannie wybrać miejsce wejścia i wyjścia z morza przy nurkowaniach przybrzeżnych, poznać topografię linii brzegowej i prądów.
- W miejscu nurkowania boja lub łódź z flagą nurkową lub flagą kodu A
- Kuszę naciągamy czy ładujemy wyłącznie pod wodą

Czasem zdarzają się niespodziewane spotkania z rekinami co jest ciekawym doświadczeniem. Rekiny to głównie cieplejsze morza i oceany ale w Morzu Śródziemnym również można się natkąć na jakiś duży okaz czy choćby psy morskie. I co wtedy.
- Nigdy nie lekceważyć rekinów, nawet tych małych. Najwięcej problemów stwarzają takie małe po 2,5m. Trzy czwarte ataków to rekiny poniżej 3m.
- Jeśli to możliwe nie polować ze zdobyczą przy pasie ( zdobycz na łodzi albo pod boją)
- Jeśli rekin zatacza wokół nas kręgi, zachować spokój, nie uciekać i nie spuszczać go z oczu.
- Gdy jest bardzo agresywny można odstraszyć rekina walnięciem w nos i hałasowaniem, puszczaniem bąbli i krzykami
- Zazwyczaj jeśli zignorujemy rekina, on zignoruje nas.
- Jeśli jesteśmy nękani przez nawet małego rekina to najlepiej wyjść jak najszybciej z wody
- Nie prowokować i nie atakować rekina. Obojętnie jaki jest natrętny.
- Rekiny prędzej zauważają większe grupy niż pojedynczego łowcę. Większa ilość nurków sprawia, że rekiny robią się nerwowe.
- Wiele z ataków rekinów to pomyłka. Unikać nurkowanie przy złej widoczności, szczególnie w okolicach świtu i zmierzchu.
- W przypadku ugryzienia natychmiast zatamować krew ( to może uratować życie)
- W około połowie zanotowanych wypadków nurkowie nie widzieli rekina który ich atakuje. W ponad 60% ataków rekiny zatoczyły przynajmniej jedno bliskie koło przed atakiem i starały się zaatakować divera od tyłu.
- Najlepiej więc zawsze starać się wyjść z wody
- Na pocieszenie, tylko około 20% ataków było śmiertelnych. Reszta to dużo szwów...choć nie tylko.
- Dobrze jest wcześniej zapoznać się z rekinami jakie występują w wodach w któych polujemy. Rekina nie trzeba się bać ani też go w jakikolwiek sposób prowokować. To inteligentne bestie.. Z tymi poniżej lepiej się nie spotykać. >>> Rekiny

   

BRONZE WHALER                     MAKO                               HAMMERHEAD                     GREAT WHITE SHARK

- Najważniejsze aby w każdej sytuacji nie panikować i zachować spokój.

OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ